STATUT POLSKIEGO TOWARZYSTWA SUICYDOLOGICZNEGO
Prezes prof. zw. dr hab. dr h.c. Brunon Hołyst
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie nosi nazwę „Polskie Towarzystwo Suicydologiczne” w dalszej części zwane Stowarzyszeniem.
§ 2
Terenem działalności Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą jego władz m. st. Warszawa. Dla właściwej realizacji swych celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 3
Stowarzyszenie jest organizacją o charakterze naukowo-społecznym, zarejestrowaną i posiada osobowość prawną.
§ 4
Stowarzyszenie powołuje – z wyłączeniem odrębnej osobowości prawnej – oddziały wojewódzkie podlegające zgłoszeniu u starostów właściwych ze względu na siedzibę tej jednostki.
§ 5
Stowarzyszenie może być członkiem zagranicznych stowarzyszeń o tym samym profilu działania lub współpracować z nimi.
§ 6
Stowarzyszenie ma prawo używać pieczęci okrągłej z napisem w otoku: „Polskie Towarzystwo Suicydologiczne”, pośrodku: „Zarząd Główny” oraz pieczęci podłużnej
z napisem: „Polskie Towarzystwo Suicydologiczne” – Zarząd Główny” lub „Oddział w ……”
§ 7
Stowarzyszenie może przyznawać członkom i innym osobom, szczególnie zasłużonym dla rozwoju suicydologii oznaki honorowe i wyróżnienia, zgłaszać wnioski w sprawie odznaczeń i nagród dla członków Stowarzyszenia. Zasłużonym działaczom Towarzystwa Zarząd Główny przyznaje Medal Pamiątkowy.
§ 8
Stowarzyszenie opiera swą działalność na pracy społecznej ogółu członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach prawa. Dochód
z działalności gospodarczej Towarzystwa służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział II
Cele i metody działania
§ 9
Celem Stowarzyszenia jest przede wszystkim:
§ 10
Cele swoje Stowarzyszenie realizuje łącząc teoretyczne osiągnięcia nauki z działalnością praktyczną poprzez:
Szczegółowa realizacja celów Stowarzyszenia następuje w drodze prowadzenia w różnych formach działalności gospodarczej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie:
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 11
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia
§ 12
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
§ 13
Członkami zwyczajnymi mogą być obywatele polscy, pracownicy nauki reprezentujący różne dziedziny naukowe, specjaliści praktycy posiadający wyższe wykształcenie, szczególnie zainteresowani działalnością Stowarzyszenia, którzy akceptują jego cele i chcą je realizować, dbając o własny rozwój i postawę moralną. Członkami Stowarzyszenia mogą być także cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Członkowi zwyczajnemu przysługuje czynne i bierne prawo wyborcze do władz Stowarzyszenia. Bierne prawo wyborcze do Zarządu Oddziału – za wyjątkiem nowo organizujących się – przysługuje członkom, którzy mają co najmniej roczny staż
w Towarzystwie, a do Zarządu Głównego – za wyjątkiem początkowego składu pierwszej kadencji – członkom którzy mają co najmniej dwuletni staż członkowski w Towarzystwie. Członek zwyczajny obowiązany jest do:
§ 14
Członkowie Towarzystwa wchodzą w skład określonych sekcji i zespołów problemowych powoływanych przez Zarząd Główny.
§ 15
Członków zwyczajnych i nadzwyczajnych przyjmuje Zarząd Oddziału na podstawie pisemnej deklaracji popartej przez dwóch członków zwyczajnych jako wprowadzających. Uchwała
o przyjęciu osoby zainteresowanej do Stowarzyszenia lub odmowie zapada zwykłą większością głosów, przy obecności 2/3 członków właściwego terytorialnego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego. Od odmowy o przyjęciu zainteresowanemu przysługuje
w terminie 14 dni prawo odwołania do Zarządu Głównego, który w terminie trzech miesięcy podejmuje uchwałę ostateczną.
§ 16
Członkami honorowymi Stowarzyszenia mogą zostać osoby, które położyły szczególne zasługi dla rozwoju suicydologii,. Godność członka honorowego nadaje Zarząd Główny. Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego, a ponadto zwolniony jest od obowiązku płacenia składek członkowskich. Szczególnie zasłużonemu na polu suicydologii długoletniemu członkowi Stowarzyszenia – Walne Zgromadzenie może nadać godność Honorowego Prezesa Stowarzyszenia
§ 17
Członkami wspierającymi mogą być osoby prawne – zainteresowane statutową działalnością Stowarzyszenia, które deklarują na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela. O przyjęciu na członka wspierającego decyduje Zarząd Główny na podstawie pisemnego zgłoszenia. Członkom wspierającym przysługuje prawo uczestniczenia w zebraniach, zjazdach i konferencjach naukowych, organizowanych przez Stowarzyszenie z głosem doradczym.
§ 18
Członkostwo zwyczajne i nadzwyczajne ustaje na skutek:
Od uchwały Zarządu Oddziału o skreśleniu – członek ma prawo odwołać się do Zarządu Głównego, którego uchwała jest ostateczna. Od uchwały Zarządu Głównego o wykluczeniu – członek ma prawo odwołać się do Walnego Zgromadzenia, które podejmuje ostateczną decyzję.
§ 19
Przynależność do Stowarzyszenia członka wspierającego ustaje na skutek:
Od uchwały Zarządu Głównego o skreśleniu określonej w pkt. 1 – odwołanie nie przysługuj.
Rozdział IV
Władze naczelne Towarzystwa
§ 20
Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków.
§ 21
Władze naczelne Stowarzyszenia stanowią:
Kadencja władz Stowarzyszenia trwa cztery lata. Uchwały władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów:
W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania. W okresie kadencji Zarząd Główny może dokooptować nowych członków na miejsce członków ustępujących lub skreślonych, ale w liczbie nie przekraczającej 5 osób, niekoniecznie pochodzących z listy wyborczej (z zachowaniem jednak stosownego parytetu dla listy). Członek Zarządu Głównego opuszczający bez usprawiedliwienia trzy kolejne posiedzenia może być pozbawiony mandatu – uchwałą Zarządu Głównego, podjętą na posiedzeniu plenarnym
§ 22
Walne Zgromadzenie Członków może być zwoływane jako:
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków zwoływane jest co 3 lata w czasie i miejscu wyznaczonym przez Zarząd Główny. Walne Zgromadzenie Członków zwołuje Zarząd Główny listami poleconymi zawierającymi porządek obrad, wysyłanymi do Zarządów Oddziałów co najmniej na 21 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia lub bezpośrednio do wszystkich członków Towarzystwa na 14 dni przed terminem. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków zwołuje Zarząd Główny:
Zarząd Główny zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w terminie 6 tygodni od daty zgłoszenia i umieszcza w porządku dziennym tylko te sprawy, dla których zażądano jego zwołania.
§ 23
W Walnym Zgromadzeniu biorą udział:
§ 24
Walne Zgromadzenie otwiera prezes Zarządu Głównego lub wiceprezes. Wybiera ono ze swego grona przewodniczącego Walnego Zgromadzenia, który powołuje sekretarza i dwóch asesorów. Z przebiegu obrad i uchwał Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują:
§ 25
Do zakresu działania Walnego Zgromadzenia Członków należy:
§ 26
Zarząd, będący najwyższą władzą Stowarzyszenia w okresie pomiędzy Walnymi Zebraniami Członków, kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, a za swoją pracę i działalność odpowiada przed Walnym Zebraniem Członków.
§ 27
W skład Zarządu wchodzi prezes, wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i członkowie wybierani na Walnym Zgromadzeniu. W razie długotrwałej niemożności wykonywania obowiązków przez prezesa – funkcję tę wypełnia jeden z wyznaczonych wiceprezesów.
§ 28
Do zakresu działania Zarządu Głównego należy:
Uchwały Zarządu Głównego zapadają większością głosów i są prawomocne, gdy oprócz przewodniczącego obecnych jest połowa członków Zarządu Głównego. Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż 3 razy w ciągu roku. Przynajmniej raz w roku Zarząd Główny obraduje w poszerzonym składzie z udziałem przewodniczących Oddziałów Wojewódzkich i Przewodniczących Sekcji Problemowych, uczestniczących z głosem doradczym.
§ 29
Zarząd Główny wybiera spośród siebie Prezydium, w skład którego wchodzi prezes Zarządu Głównego wybrany przez Walne Zgromadzenie oraz wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i dwóch członków Zarządu. Prezes, wiceprezesi i sekretarz reprezentują Stowarzyszenie na zewnątrz i działają w jego imieniu.
§ 30
Prezydium Zarządu Głównego kieruje sprawami bieżącymi Stowarzyszenia, realizuje cele
i zadania statutowe Stowarzyszenia oraz uchwały i wytyczne Walnego Zgromadzenia. Do obowiązków Prezydium Zarządu należy w szczególności:
Uchwały Prezydium zapadają zwykłą większością głosów i są prawomocne, gdy oprócz prezesa lub wiceprezesa obecnych jest 4 członków Prezydium. Uchwały Prezydium wymagają zatwierdzenia na najbliższym posiedzeniu Zarządu Głównego. Posiedzenia Prezydium odbywają się w miarę potrzeby, stosownie do przyjętego harmonogramu – nie rzadziej jednak niż raz na 2 miesiące
§ 31
Główna Komisja Rewizyjna jest władzą Stowarzyszenia powołaną do sprawowania kontroli całokształtu działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia, w zakresie celowości, rzetelności i gospodarności, ze szczególnym uwzględnieniem zgodności z postanowieniami statutu. W skład Głównej Komisji Rewizyjnej wchodzi 5 członków, którzy na pierwszym posiedzeniu wybierają spośród siebie przewodniczący i jego zastępcę. W okresie kadencji Główna Komisja Rewizyjna może dokooptować 2 nowych członków niekoniecznie pochodzących z listy wyborczej (z zachowaniem jednak stosownego parytetu dla tej listy),
na miejsce członków ustępujących lub skreślonych.
§ 32
Do zakresu działania Głównej Komisji Rewizyjnej należy:
Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu Głównego i Prezydium z głosem doradczym i prawem żądania wyjaśnień.
Rozdział V
Oddziały, Sekcje i Koła Towarzystwa
§ 33
Oddział może powstać, jeżeli na terenie danego województwa zamieszkuje co najmniej 12 członków Stowarzyszenia. Oddziały Wojewódzkie tworzone są zgodnie z podziałem administracyjnym kraju i obejmują zasięgiem swojej działalności teren województwa. Siedziby ich ustala Zarząd Główny w porozumieniu z Zarządem Oddziału.
W województwach nie posiadających własnych oddziałów członkowie Stowarzyszenia mają prawo należeć do Oddziału zlokalizowanego w najbliższym województwie. Zarząd Oddziału może tworzyć Koła Terenowe (Środowiskowe, Zakładowe i inne). Oraz powoływać Zespoły Problemowe, które podlegają Zarządowi Oddziału i działają na podstawie regulaminów ustalonych przez Zarząd Główny
§ 34
Najwyższą władzą Oddziału jest Walne Zgromadzenie Oddziału.
§ 35
Władzami Oddziału są:
§ 36
Walne Zgromadzenie Członków może być zwoływane jako:
Walne Zgromadzenie Członków Oddziału co 3 lata zwołuje Zarząd Oddziału, listami poleconymi wysyłanymi bezpośrednio do członków Oddziału na 14 dni przed terminem zgromadzenia z podaniem porządku obrad, zawiadamiając jednocześnie Zarząd Główny Stowarzyszenia.
§ 37
Do zakresu działalności Walnego Zgromadzenia Członków Oddziału należy:
§ 38
Walne Zgromadzenie Członków Oddziału władne jest do podejmowania uchwał przy obecności: co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, bez względu na liczbę obecnych w drugim terminie. W razie równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Oddziału zwołuje Zarząd Oddziału:
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Oddziału jest zwoływane przez Zarząd Oddziału w terminie miesiąca od daty zgłoszenia żądania i obraduje tylko nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 39
W skład Zarządu Oddziału wchodzi przewodniczący oraz 7 członków wybieranych w tajnym głosowaniu.
§ 40
Do zakresu działania Zarządu Oddziału należy:
Posiedzenia Zarządu Oddziału odbywają się zgodnie z potrzebami, nie rzadziej jednak niż raz na 2 miesiące.
§ 41
Komisja Rewizyjna Oddziału składa się z 3 członków, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego.
§ 42
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej Oddziału należy:
Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu Oddziału z głosem doradczym i prawem żądania wyjaśnień.
§ 43
Zarządy Oddziałów Wojewódzkich mają prawo organizować na swych terenach Koła Terenowe w miastach, osiedlach lub zakładach pracy oraz uczelniach – na wniosek
co najmniej 5 osób zainteresowanych. Władzami Koła Terenowego są:
Zarząd Koła podlega Zarządowi Oddziału macierzystego i wybierany jest na zebraniu wyborczym członków Koła w składzie:
Do kompetencji Zarządu Koła Terenowego należy:
Rozdział VI
Majątek i fundusze Towarzystwa
§ 44
Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze. Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
Środki pieniężne, niezależnie od źródeł ich pochodzenia winny być przechowywane –
za wyjątkiem bieżącego pogotowia kasowego – w banku na koncie Stowarzyszenia. Nowo przyjęci członkowie Stowarzyszenia wpłacają opłatę wpisową oraz składki członkowskie w ciągu miesiąca od daty otrzymania zawiadomienia o przyjęciu na członka. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
§ 45
Dla ważności oświadczeń woli, pism i dokumentów w przedmiocie nabycia praw i zaciągania zobowiązań majątkowych Stowarzyszenia wymagane są podpisy prezesa, wiceprezesa
i skarbnika Stowarzyszenia lub upoważnionego przez Prezydium członka Prezydium. Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis prezesa lub wiceprezesa Stowarzyszenia. Uchwały Zarządu dotyczące spraw finansowych podpisuje również skarbnik.
§ 46
Stowarzyszenie może tworzyć spółki i fundacje oraz przystępować do już istniejących
i korzystać z osiąganych dochodów na cele statutowe.
Rozdział VII
Zmiana statutu i rozwiązanie się Towarzystwa
§ 47
Uchwalenie statutu, jego zmiana, oraz rozwiązanie Towarzystwa następuje w drodze uchwały Walnego Zgromadzenia Członków, która wymaga kwalifikowanej większości 2/3 głosów:
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Towarzystwa, Walne Zgromadzenie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
Rozdział VIII
Postanowienia końcowe
§ 48
Stowarzyszenie działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989r. prawo
o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. z 2001r., Nr 79, poz. 855) oraz niniejszego statutu. Statut oraz jego zmiany wchodzą w życie po uprawomocnieniu się postanowienia sądu rejestrowego i z upływem tego terminu Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną.