Spotkanie online z dr Halszką Witkowską

Spotkanie online z dr Halszką Witkowską

14 kwietnia 2021

Serdecznie zapraszamy na spotkanie online z dr Halszką Witkowską.
Tym razem będziemy rozmawiać o najnowszej książce „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy”

Aby zapisać się na wydarzenie należy wypełnić ankietę: https://forms.gle/7c14GNmQAE4qSuTw8
Dzień przed wydarzeniem otrzymają Państwo mejla z linkiem do wydarzenia. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

W trakcie spotkania dr Halszka Witkowska przedstawi zarys problematyki listów pożegnalnych. Opowie o kulisach powstawania książki, a także specjalnie dla Państwa w trybie Q and A będzie odpowiadać na pytania.

Opis Książki:
Halszka Witkowska podjęła próbę znalezienia odpowiedniego języka do rozmowy o ludzkiej autodestrukcji. Prezentowane studium porównawcze, zestawiające autentyczne zapisy pozostawiane przez samobójców z ich kulturowymi przedstawieniami, umożliwia dostrzeżenie różnic między tymi tekstami. Interdyscyplinarne podejście, w którym wykorzystane zostały drogi interpretacyjne zarówno kulturoznawcze, językoznawcze, jak i suicydologiczne, pozwala na otwarcie dialogu naukowego z narracją tworzoną przez kulturę, media i społeczeństwo.

Zapis, jaki zostawia po sobie samobójca, jest tekstem, na który została nałożona warstwa stereotypów, mitów i wyobrażeń. Wokół samobójcy oraz jego czynu zbudowano opowieść na podstawie przekazów, które przez lata dostarczały prasa, kino, literatura, a w ostatnim czasie Internet. Narracja ta, odwołująca się do samobójstw bohaterów literackich, filmowych, a także postaci z pierwszych stron medialnych doniesień, mało ma jednak wspólnego z dramatem śmierci w odosobnieniu i rozpaczy, który rozgrywa się każdego dnia, w świecie pozbawionym rozgłosu oraz blasku reflektorów.

Halszka Witkowska napisała książkę potrzebną, mądrą i odważną. […] Tworzy  przede wszystkim ramę teoretyczną „czytania” samobójstwa jako komunikatu. Proponuje też autorskie interpretacje tych zdarzeń, stanowi więc tym samym realizację bardzo trudnego przedsięwzięcia badawczego, jakim jest połączenie teorii czytania z jego praktyką realizowaną w zetknięciu z tekstowym konkretem.
Dr hab. Filip Mazurkiewicz, prof. UŚ

Ta właśnie praca jest dowodem na to, że nie tylko zaawansowana statystyka, zastosowanie testów i skali, ale także perspektywa humanistyczna korzystająca z analizy jakościowej jest motorem rozwoju wiedzy suicydologicznej. […] Książka stanowi cenne kompendium wiedzy suicydologicznej przydatnej w pracy psychologów, psychoterapeutów a także nauczycieli, lekarzy, policjantów, osób duchownych i wszystkich stykających się w swojej pracy z dramatem zachowań samobójczych. Na uznanie zasługuje czytelna i wielokierunkowa analiza badanego zjawiska, poznawcza wartość uzyskanych wyników oraz nowatorski i wielu aspektach pionierski charakter naukowych dociekań.
Dr hab. Adam Czabański

Serdecznie zapraszamy!

Powrót do aktualności