Milczący problem. Samobójstwa wśród młodzieży.

Milczący problem. Samobójstwa wśród młodzieży.

27 listopada 2016

bez-tytulu

Trwa kampania psychologów, która ma zwrócić uwagę na zjawisko samobójstw wśród młodzieży. Problemy w szkole, brak akceptacji wśród rówieśników, nieszczęśliwa miłość, a do tego niewystarczające wsparcie przyjaciół i rodziny. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na próby samobójcze. Wiele z nich niestety kończy się śmiercią.

Samobójstwo – to w Polsce temat tabu. Specjaliści uważają, że ciągle nie wiemy jak o nim mówić i jak docierać z pomocą do tych, których problem autodestrukcji może dotyczyć. Jego skala jest coraz większa.

Tylko w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku w województwie lubelskim doszło do prawie 400 prób samobójczych, z tego prawie 300 zakończyło się zgonem. Niestety, prawie jedną trzecią z tej liczby stanowiły osoby młode – w wieku od 15 do 24 lat.

O problemie samobójstw wśród dzieci i młodzieży trzeba mówić, a przede wszystkim być czujnym – alarmują specjaliści. Aby zapobiec próbom samobójczym mogą pomóc kampanie społeczne, m.in. „Zobacz…ZNIKAM”, której celem jest dotarcie przede wszystkim właśnie do ludzi młodych i ich rodziców.

Na stronie internetowej kampanii www.zobaczjestem.pl i www.zobaczznikam.pl zamieszczone są m.in. artykuły edukacyjne i filmy. Jest też spis numerów telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży. Główne hasło kampanii brzmi „Nie pozwól mi zniknąć”.

Materiał telewizyjny

marlena

brodniak

marta

Powrót do aktualności