10 września 2020 – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września 2020 – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

20 sierpnia 2020

 

wrzesien_2020_harmonogram

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day10 i 11 września 2020 roku w Auli w Starym BUW-ie przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: samotność.

Wydarzenie w całości będzie transmitowane na żywo na stronie konferencji www.npz3.pl oraz na Facebooku, na profilu Życie warte jest rozmowy.

Wydarzenie organizuje Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Tegoroczne 2-dniowe wykłady poświęcone są zagadnieniu samotności oraz jej wpływowi na psychikę osób znajdujących się w kryzysie. Gdy ludzie go doświadczają, często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy. Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie kryzysu i utrwala fałszywe przekonanie, że nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

W trakcie wydarzenia opowiemy o różnych sposobach wsparcia, które można zaoferować osobom w kryzysie psychicznym. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 45-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań pomocowych. Po każdym wystąpieniu słuchacze będą mieli możliwość zadać pytania oraz porozmawiać z prelegentem.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów.

Udział jest bezpłatny. Ze względu na sytuację epidemiczną maksymalna liczba uczestników wydarzenia to 60 osób. Organizatorzy zapewniają catering. Zapisy i rejestracja na wydarzenie: https://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/

W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy: pts.zyciewartejestrozmowy@gmail.com

Harmonogram:

Czwartek, 10 września 2020 r.

10:00    prof. Brunon Hołyst i Burmistrz Dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens – otwarcie

10:30    prof. Adam Czabański – Samotny w tłumie. Wpływ społeczeństwa na zachowania samobójcze jednostki

11:30    prof. Agnieszka Gmitrowicz – Młodzież w kontekście zachowań samobójczych. Wykluczenie jako przyczyna samotności

12:30    przerwa lunchowa

13:00    Ryszard Jabłoński – Dlaczego zapobieganie samobójstwom jest zadaniem dla nas wszystkich?

14:00    dr Iwona Koszewska – Choroba izoluje? Zaburzenia psychiczne, a zachowania samobójcze

 

Piątek, 11 września 2020 r.

10:00    Lucyna Kicińska – Jak pomóc w kryzysie? Czym jest stan presuicydalny i jak sobie z nim poradzić? Co zrobić z nawracającymi myślami samobójczymi?

11:00    Jolanta Palma – Jak wspierać rodziców w kryzysie ich dziecka? Jak reagować na próbę samobójczą i samookaleczenia?

12:00    przerwa lunchowa

12:30    Małgorzata Łuba – Śmierć samobójcza – działania postwencyjne kierowane do najbliższego otoczenia

13:30    Michalina Kulczykowska – Jak wspierać innych dbając przy tym o siebie

14:30    dr Halszka Witkowska – zakończenie

Prowadzenie: Michał Chlebowski

Powrót do aktualności